Наскільки небезпечний Wi-Fi? Міфи і факти


Наскільки небезпечне випромінювання Wi-Fi-роутера, чи можна користуватися бездротовим інтернетом дітям і чим все-таки небезпечні мобільні телефони?

інформує http://invaders.com.ua/

Сучасні технології круто змінили наше життя — вони зробили нас більш мобільними і, як не дивно, більш залежними. Залежними від цих чотирьох букв: Wi-Fi. Наскільки небезпечно випромінювання Wi-Fi-роутера, чи можна користуватися бездротовим інтернетом дітям і чим все-таки небезпечні мобільні телефони — розбираємося нижче.

Wi-Fi — це стандарт бездротового зв’язку. Він забезпечує передачу даних за допомогою радіочастотного сигналу в діапазонах від 2,4 до 5 ГГц. На сьогоднішній день Wi-Fi використовується практично у всіх громадських місцях — парках, ресторанах, торговельних і розважальних комплексах, а Wi-Fi-роутер, «роздає» інтернет вдома або в офісі, робить роботу і спілкування в режимі онлайн комфортним і зручним.

Тим не менш, незважаючи на всі очевидні плюси, безпровідний інтернет оповитий сотнями міфів і домислів. Одні стверджують, що радіохвилі, які випромінює роутер, провокують небезпечні захворювання, інші ж вважають, що це досягнення цивілізації абсолютно нешкідливе.

Кирило Петров (лікар-рентгенолог, кандидат медичних наук) прокоментував найпопулярніші міфи, пов’язані з Wi-Fi.

Міф № 1: Wi-Fi є радіосигналом, і радіохвилі, які випромінює роутер, небезпечні.

Насправді: більшість вже звичних нам бездротових пристроїв працює приблизно в одному і тому ж мікрохвильовому діапазоні. Наприклад, 4G LTE мобільні телефони, так само як і мікрохвильові печі, працюють на частотах 2,5—2,7 ГГц. Таким чином, підстав виділяти радіохвилі, які випромінює Wi-Fi роутер, в якийсь окремий клас електромагнітного випромінювання, немає. До речі, довжина хвилі Wi-Fi-сигналу практично відповідає реліктовому космічному випромінюванню, так що якщо ви боїтеся свого роутера, то ні в якому разі не виходьте на вулицю без плаща з фольги. Радіохвилі можуть вплинути на організм, тільки якщо ви перебуваєте в безпосередній близькості від потужного промислового джерела протягом тривалого часу (наприклад, ви якимось дивом опинилися поряд з авіаційним радаром і провели біля нього ніч). Потужність випромінювання побутових роутерів незрівнянно нижче, і надавати руйнівний вплив на клітини організму – вони просто не можуть. До того ж радіохвилі Wi-Fi не мають спрямованого характеру і розсіюються у просторі рівномірно, послаблюючись в експонентній залежності від відстані (вдвічі збільшилася відстань — вчетверо знизилася інтенсивність радіочастотного випромінювання).

Міф № 2: будь-який електронний пристрій (Wi-Fi-роутер в тому числі) здатний створювати електромагнітне поле, а воно шкідливе

Насправді: у різний час вченими були проведені сотні досліджень для того, щоб довести шкоду електромагнітного випромінювання побутових пристроїв (у тому числі мобільних телефонів і Wi-Fi роутерів). Однак усі результати говорять про зворотне — шкоди здоров’ю немає. А мобільні радіопристрої так міцно увійшли в наше життя, що навіть якщо був би встановлений збільшений ризик розвитку тих чи інших захворювань (а він, нагадую, не встановлений), відмовитися від них сучасне суспільство вже не в силах.

Ми дихаємо повітрям мегаполісів, просоченим вихлопними газами, п’ємо воду, що піддалася хімічній обробці, їмо овочі, оброблені пестицидами і добривами. Але незважаючи на це тривалість життя в розвинених країнах за останні сто років істотно зросла, що, в свою чергу, опосередковано доводить: цивілізація з її винаходами не так вже й небезпечна для здоров’я.

Електромагнітне поле шкідливе для людини тільки при надвисоких потужностях — при тривалому перебуванні поруч з потужним промисловим джерелом, таким як лінія електропередач чи радіолокаційна станція. Таким чином, якщо відбувається тривале опромінення (вісім годин на день протягом кількох років) з напругою понад 0,2 мікротесел, то ризик виникнення гематологічних і онкологічних захворювань підвищується (в домашніх умовах для досягнення подібного результату вам потрібно кожну ніч протягом кількох років засинати і прокидатися в обіймах з роутером).
Міф № 3: Wi-Fi-роутер випромінює небезпечну радіацію.

Насправді: інтенсивність радіовипромінювання роутера в сотню тисяч разів менше, ніж у тієї ж мікрохвильовій печі на вашій кухні (а вони, нагадаю, працюють в одному діапазоні), і воно ніяким чином не може вважатися небезпечним для людини. Якщо ж говорити про фонове випромінювання, пов’язане з роботою мікросхем пристрою, то воно не небезпечніше, ніж фон від зарядки або блоку живлення домашнього радіотелефону.

Мобільний телефон, до речі, в принципі не має радіаційного фону (якщо ми його, звичайно, не впустили у бак з радіоактивними відходами). У нього є електромагнітне випромінювання, шкідливий вплив якого на людський організм не доведено.

У деяких дослідженнях відзначається зміна біоелектричної активності мозку при впливі електромагнітного поля мобільного телефону, однак ці зміни оборотні і їх негативний кумулятивний (накопичувальний) ефект не доведений. В цілому, під час розмови по телефону людина швидше ризикує нашкодити собі за рахунок втрати концентрації уваги.

Міф № 4: вагітним жінкам не слід користуватися бездротовим інтернетом, бо він являє загрозу для розвитку плода.
Насправді: так як клітини швидко і часто діляться бо найбільш сприйнятливі до зовнішніх впливів (це пов’язано з тим, що молекула ДНК найбільш вразлива саме в момент поділу клітин), вагітним жінкам слід мінімізувати вплив медикаментів, іонізуючого випромінювання та інших шкідливих факторів.

Чим менше термін вагітності, тим більше сприйнятливий плід. Однак потрібно пам’ятати, що пристрої бездротового зв’язку не виробляють іонізуючого випромінювання та їх шкідливий вплив на плід не підтверджено науковими дослідженнями.

Слід також зазначити, що плід досить добре захищений від зовнішніх впливів — він оточений шаром амніотичної рідини, стінками матки, тазовими кістками, органами і стінками черевної порожнини. Всі ці структури містять багато води, яка ефективно послаблює радіохвилі.

Міф № 5: електромагнітне випромінювання шкідливе для дітей — довге перебування в зоні Wi-Fi негативно позначається на розвитку і роботі мозку дитини

Насправді: з усіх тканин людського організму тканина мозку найбільш стійка до зовнішніх впливів. Це пояснюється тим, що клітини мозку дитини до моменту народження вже сформовані і протягом усього життя практично не діляться. Таким чином, ДНК клітин мозку не перебуває в уразливому стані, коли зовнішній вплив може призвести до генетичних дефектів, мутації та пухлини, на відміну, наприклад, від клітин епітелію кишечника: вони діляться постійно навіть у дорослих, тому що слизова оболонка повинна безперервно оновлюватися.

Саме тому кишкова форма променевої хвороби розвивається при невеликих дозах поглиненого іонізуючого випромінювання, а мозкова форма — тільки при найвищих (нагадую, радіохвилі не відносяться до іонізуючого випромінювання). Помножте цю природну стійкість мозку на недоведену шкоду від радіохвиль, і ви отримаєте практично невразливий для радіочастотного випромінювання орган під назвою «людський мозок».
Технологии Blogger.